Na czym polega konsolidacja zobowiązań finansowych? Jak zaciągnąć kredyt konsolidacyjny?

Konsolidacja zobowiązań finansowych w praktyce polega na połączeniu kilku różnych kredytów i pożyczek, które już posiadamy, w jedno opiewające na jedną niższą miesięczną ratę zamiast kilku. Najprostszą drogą do tego jest zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego. Jedno niższe miesięczne obciążenie to niewątpliwie ogromna zaleta tego rodzaju zobowiązania. To z reguły główny czynnik, który decyduje o naszym ostatecznym wyborze. Nie możemy jednak zapominać o tym, że tego typu kredyt wiąże się też z gamą czynników, które już nie zawsze są takie korzystne.

Wybór oferty kredytu konsolidacyjnego

Kredyt konsolidacyjny – jego „za” i „przeciw” najlepiej przeanalizować przy pomocy specjalisty. Doradca finansowy bowiem nie tylko będzie w stanie bardzo jasno i rzeczowo przedstawić nam wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania, lecz także obiektywnie oceni naszą realną sytuację finansową oraz pomoże nam nazwać nasze oczekiwania. Jeśli ostatecznie zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, powinniśmy mieć świadomość kilku istotnych czynników, a są to między innymi:

– realna potrzeba konsolidacji (kredyt konsolidacyjny nie zawsze jest nam potrzebny, chociaż w pierwszej chwili bardzo często wydaje się nam, że w naszym przypadku konsolidacja jest koniecznością, ponieważ nie widzimy innego wyjścia; należy pamiętać jednak o tym, że połączenie naszych kilku zobowiązań to nie tylko zaleta w postaci wygody i komfortu, ale także koszty, z którymi musimy się liczyć; właśnie z uwagi na to należy przeanalizować naszą sytuację finansową, by móc ocenić, czy nie możemy uniknąć konsolidacji i poradzić sobie z zadłużeniem w inny sposób; jeśli nie jesteśmy w stanie zrobić tego samodzielnie, skorzystajmy z pomocy doradcy finansowego, który zrobi to za nas bardzo sprawnie i rzeczowo oraz wyjaśni wszystkie „za” i „przeciw” ewentualnego kredytu, jeśli ostatecznie się na niego zdecydujemy);

– warunki ewentualnego kredytu konsolidacyjnego (jak zostało już wspomniane wcześniej, kredyt konsolidacyjny – jak każdy inny – oznacza dodatkowy koszt; głównym czynnikiem, który się na to składa to odsetki wynikające z wysokości oprocentowania – zatem wysokość oprocentowania jest jednym z najważniejszych warunków naszego zobowiązania; ważna jest też wysokość miesięcznych rat, ponieważ wpływają one na całkowitą długość okresu kredytowania, a ten w przypadku konsolidacji jest i tak dość wydłużony – głównie z uwagi na jedną niższą ratę zobowiązania zamiast kilku, bo przecież głównie tego po konsolidacji oczekujemy);

Zobacz także:  Spłata kredytu hipotecznego a pandemia – co warto wiedzieć

– ostateczny koszt zobowiązania (wspomniane wcześniej faktory, tj. oprocentowanie, wysokość miesięcznych rat, czy długość całkowita okresu kredytowania w połączeniu z innymi dodatkowymi kosztami tworzą całkowity koszt, jaki musimy ponieść; ten może bardzo nas zaskoczyć, dlatego ważnym jest, by być go w pełni świadomym zanim podejmiemy ostateczną decyzję; należy więc analizować, dokonywać symulacji i porównywać oferty kredytowe między sobą, by koszt był jak najniższy).

Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, jak właściwie każdego innego rodzaju zobowiązania, wiąże się z ryzykiem. Właśnie dlatego nasza ostateczna decyzja co do ewentualnego złożenia wniosku o kredyt konsolidacyjny powinna zostać podjęta naprawdę rozsądnie i w pełni świadomie – przy pełnej analizie wszystkich wad i zalet tego typu zobowiązania. Tylko wtedy mamy realna szansę na zminimalizowanie wspomnianego wcześniej ryzyka, by kredyt, zamiast nas odciążyć, nie stał się jeszcze większym obciążeniem naszego domowego budżetu.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.