Kredyt samochodowy – korzyści tej formy finansowania

Finansowanie zakupu samochodu przy pomocy kredytu jest coraz popularniejsze. Zaletą tych kredytów są p6rzede wszystkim ich warunki, o wiele korzystniejsze niż warunki kredytów na dowolny cel. Pewnym minusem jest jednak fakt, iż taki kredyt może być przeznaczony jedynie na zakup samochodu, a bank nie wypłaca gotówki kupującemu a sprzedającemu.

Niskie oprocentowanie i długi okres spłaty

Do najważniejszych zalet kredytów samochodowych zalicza się przede wszystkim ich bardzo niskie oprocentowanie jak również długi okres spłaty, znacznie dłuższy niż w przypadku kredytów gotówkowych. Jeżeli więc ktoś chciałby porównać warunki spłaty kredytu samochodowego i takiego samego co do wysokości kredytu gotówkowego, z pewnością ten pierwszy okaże się o wiele korzystniejszy dla domowego budżetu. Powodem tego jest przede wszystkim możliwość zabezpieczenia kredytu kupowanym pojazdem, co w znacznym stopniu minimalizuje tak zwane ryzyko kredytowe. Ponadto w przypadku kredytów na samochód bez problemów można starać się o rozłożenie spłaty na znacznie dłuższy okres niż tradycyjnych kredytów konsumpcyjnych.

Na samochody nowe i używane

Plusem kredytów samochodowych jest także fakt, iż przy ich pomocy można sfinansować zakup nie tylko samochodów nowych, ale także aut używanych. W stosunku jednak do aut z rynku wtórnego warto zapoznać się z warunkami, na jakich banki udzielają kredytów. Zazwyczaj najważniejszym kryterium jest przede wszystkim wiek pojazdu, jaki interesuje kupującego. Najczęściej bowiem w umowie kredytowej widnieje zapis o obowiązkowym ubezpieczeniu Auto Casco na zakupione auto przez cały czas trwania umowy, to zaś w wielu przypadkach znacznie ogranicza możliwości nabycia niektórych samochodów. Firmy ubezpieczeniowe nie chcą bowiem podpisywać umów na samochody kilkunastoletnie, bardzo często granicą wiekową samochodu jest 10 lat w przypadku pierwszej umowy na takie właśnie ubezpieczenie. Często banki określają zainteresowanym klientom dwie granice – wiek auta w chwili zaciągania zobowiązania i w chwili spłaty. Dla przykładowych okresów 10 i 15 lat oznacz to, iż auto w chwili zakupu nie może być starsze niż dziesięć lat, zaś w chwili zakończenia umowy nie starsze niż 15 lat. Osoba więc, która decyduje się na kupno auto dziesięcioletniego może spłatę rozłożyć maksymalnie na 5 lat, zaś ten, kto kupuje auto młodsze, może okres kredytowania wydłużyć do momentu, w którym pojazd będzie miał 15 lat. Oczywiście zazwyczaj są jeszcze różnorodne warunki dodatkowe, co powoduje że przed podjęciem decyzji wskazane jest dokładnie się z nimi zapoznać.

Dla kogo kredyty na samochód

Z opcji finansowania zakupu aut na kredyt mogą skorzystać tak samo firmy, jak też osoby prywatne. Zdaniem wielu osób, które w ten właśnie sposób sfinansowały zakup swojego samochodu jest to niezwykle wygodna opcja, ponieważ daje możliwość zakupu auta młodszego. Tym samym można mieć znacznie więcej pewności, że podczas jego użytkowania nie będzie ono wymagało zbyt wielu nakładów finansowych. Często bowiem naprawy starszych aut są nie tylko czasochłonne, ale także wymagają sporych środków pieniężnych. W efekcie właściciel nie jest w stanie odłożyć sobie większej gotówki na zakup nowszego i mniej awaryjnego auta.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.