Lokaty bankowe uważane są za jedne z najbezpieczniejszych produktów oferowanych nam przez instytucje finansowe, może się więc wydawać, że ich wybór nie powinien być skomplikowany gwarantując nam dużą satysfakcję. Tymczasem okazuje się, że spore grono odbiorców żałuje podjętych przez siebie decyzji, warto więc przeanalizować popełnione przez nich błędy.
Rodzaj ma znaczenie
W zdecydowanej większości przypadków błędy podczas podejmowania decyzji o lokatach terminowych nie wynikają wcale ze złej woli urzędników bankowych. O wiele bardziej niebezpieczna jest nasza własna niewiedza często połączona z przeświadczeniem o tym, że braki nie są na tyle poważne, abyśmy musieli je uzupełniać. W takiej sytuacji nietrudno o potknięcia, jedno z najpoważniejszych związane jest zaś z typem lokaty, na którą się decydujemy. Pamiętajmy zatem, że banki nie oferują wyłącznie klasycznych lokat krótko- i długoterminowych, ale także lokaty jednodniowe, strukturyzowane, progresywne i walutowe. I choć mają one wiele cech wspólnych, potrafią także w istotny sposób różnić się między sobą. Zanim dokonamy inwestycji dobrze więc upewnić się, że decydujemy się na ten produkt, który rzeczywiście nas interesuje.
Niebezpieczna magia reklamy
Innym powodem, dla którego zdarza się nam podejmowanie niewłaściwych decyzji dotyczących lokat bankowych jest nadmierne zaufanie reklamom. Co ciekawe, błąd ten popełniają nawet te osoby, które na co dzień podchodzą z dużą ostrożnością do obietnic składanych przez różnego rodzaju firmy. Owszem, kampanie promocyjne poszczególnych banków są kuszące, a prawo zabrania podawania w czasie ich trwania nieprawdziwych informacji. Nie można jednak nie dostrzec tego, że część wiadomości jest modyfikowana tak, aby osoby chcące założyć lokatę nie dostrzegały pewnych niedociągnięć konkretnego produktu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto więc zainteresować się propozycjami konkurencji nawet, jeśli nie są promowane aż tak intensywnie.
Sekrety umowy
Jeszcze innym problemem wielu klientów banków jest typowa dla nich niechęć do czytania umowy. Niestety, podpisywanie dokumentów, których treść jest nam nieznana albo niezrozumiała ma takie same konsekwencje prawne, jak uczynienie tego w pełni świadomie. Jeśli więc nie chcemy ponosić niepotrzebnego ryzyka, pamiętajmy, jak ważne jest rozumienie tekstu pisanego i świadomość, że nie podpisujemy przypadkowych dokumentów.