Do czego służy priorytetowo kredyt konsolidacyjny?

Scalenie zadłużenia to szansa na spłatę tylko jednej, bardzo małej raty dopasowanej do terminu otrzymywania wynagrodzenia. Kredyt konsolidacyjny to jedno z najlepszych narzędzi w kryzysie gospodarczym, co pokazuje duże zainteresowanie potencjalnych kredytobiorców w porównywarkach multimedialnych. Do czego zatem służy priorytetowo kredyt konsolidacyjny? 

Porządek w portfelu zadłużeniowym

Co do zasady konsoliduje się wszystko, natomiast każdy bank wprowadza własne ograniczenia do umów. Musisz zawsze porównywać własne zadłużenie ze szczegółowymi regulaminami konsolidacji. W ten sposób ocenisz, czy jedną umową scalisz posiadane długi. To bardzo ważne założenie, ponieważ uporządkowanie zadłużenia lepiej wygląda w BIK, nie naraża na utratę płynności ze względu na przystosowanie wysokości raty do aktualnych zarobków i do terminów otrzymywania wynagrodzenia. Jeżeli posiadasz kilka zobowiązań do spłaty, do tego w różnych terminach nie trudno o pomyłkę, czy nawet przypadkowe opóźnienie. To powszechny problem, który ostatecznie osłabia zdolność kredytową. Konsolidacja to racjonalny bufor bezpieczeństwa.

Niska rata w zamian za wyższe koszty

W konsolidacji wybierasz przede wszystkim niską ratę, która wynika z wydłużenia okresu kredytowania. Według raportów pochodzących ze Związku Banków Polskich kredytobiorców w większości nie interesuje całkowity koszt kredytu, ale właśnie poziom miesięcznej raty. To kluczowa sprawa w utrzymaniu płynności.

Wakacje kredytowe wpisane w kredyt konsolidacyjny

W przypadku kredytu konsolidacyjnego otrzymujesz automatyczną opcję przejścia na wakacje kredytowe, najczęściej na trzy miesiące. W tym czasie nie musisz spłatać rat, natomiast masz do czynienia z liczeniem oprocentowania od niespłaconej kwoty. To jawne wynagrodzenie banku. Dzięki wakacjom kredytowym dostępnym bez dodatkowych formalności kredyt konsolidacyjny można uznać za doskonałą pomoc w warunkach kryzysu gospodarczego.

Zobacz także:  Kiedy warto ubiegać się o refinansowanie auto pożyczki?

Premia do konsolidacji

Kredyt konsolidacyjny służy fundamentalnie do zamknięcia dotychczasowych długów, ale w aktualnych warunkach banki przyznają kredytobiorcom z dobrą sytuacją ekonomiczną dodatkowe premie konsumpcyjne, np. w podziale 80/20 lub zbliżonym. Dzięki temu kredyt konsolidacyjny naśladuje częściowo pożyczki gotówkowe, chociaż premia pociąga za sobą naturalnie nieco większe koszty. Dodatkowy plus takiego rozwiązania to dalej jedna rata za wszystko, a tym samym wygoda spłaty.

Dostępność rozwiązania

Pamiętaj, aby przed kredytem konsolidacyjnym przeanalizować zdolność kredytową i nie generować opóźnień w spłacie zobowiązań. Skompletuj również dokumentację o zadłużeniu, aby usprawnić proces.

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.