Konsolidacja – co to takiego i czy się opłaca?

kasa

Osoby, które z jakiegoś powodu wpadły w tak zwaną pętlę kredytową, mogą skorzystać z opcji konsolidacji. Kilka kredytów zostaje zastąpionych jednym, co w praktyce oznacza mniejszą ratę. Czy konsolidacja pożyczek na pewno jest dobrym rozwiązaniem? Jakie daje korzyści? Czy ma jakieś wady?

Co to jest?

Konsolidacja to dość specyficzna forma kredytowania. Pozwala ona na spłacenie wcześniejszych pożyczek (w wypadku których często powstało już opóźnienie) jednym kredytem. Jest to udzielany na korzystniejszych zasadach, a niewątpliwą jego zaletą jest to, że pozwala płacić mniejsze raty. Obecnie banki umożliwiają swoim klientom przeznaczenie konsolidacji na spłatę zadłużenia karty kredytowej, kredytu hipotecznego, samochodowego, a nawet gotówkowego. Obejmuje ona także debet na koncie osobistym.

Dwa podstawowe rodzaje konsolidacji

Obecnie wyróżnia się:

  • konsolidację z hipoteką;
  • konsolidację bez hipoteki.

W tym pierwszym wypadku podstawą kredytu konsolidacyjnego jest wpis hipoteczny. Nieruchomość stanowi więc dla banku zabezpieczenie udzielanego kredytu. Takie rozwiązanie pozwala na zdecydowanie większą ilość rat, czyli po prostu dłuższy okres kredytowania.

Konsolidacja bez hipoteki to krótszy czas kredytowania, ale rozwiązanie dobre dla tych, którzy nie posiadają własnej nieruchomości.

Zalety kredytu konsolidacyjnego

Kredyt konsolidacyjny to przede wszystkim zmniejszenie wysokości zobowiązania, które jesteśmy zmuszeni wpłacić do banku co miesiąc. W efekcie pozostaje nam więcej pieniędzy na codzienne wydatki, a ratę jest nam po prostu łatwiej wpłacić w terminie. Dzięki temu kredyt konsolidacyjny jest szansą na odzywanie płynności finansowej. To także możliwość wyjścia z pętli zadłużenia, w którą wpadają osoby próbujące zaciągać kolejne kredyty po to, aby spłacić już istniejące zobowiązania. Do tego dochodzi fakt konieczności płacenia tylko jednej raty – nie trzeba więc pamiętać już o kilku zobowiązań i pilnować terminu płatności. Jest to więc ogromna wygoda. Niektóre banki umożliwiają kredyt konsolidacyjny w wysokości większej niż łączna suma zobowiązań.

Kredyt konsolidacyjny może posiadać zarówno zalety jak i wady. To już tylko od nas zależy i od umowy jaką zawrzemy, czy bardziej na niej skorzystamy czy też stracimy. Kredyt konsolidacyjny powinien przede wszystkim połączyć nam kilka różnych rat w jedną, niższa, na której zyskamy. Najprościej jest zsumować łączną kwotę rat przed konsolidacją i po konsolidacji, i porównać sumy jakie nam wyjdą do zapłaty łącznie. Jeżeli kredyt po konsolidacji ma niższą wartość, oznaczać to będzie że jest korzystniejszy.

Tagi