Kredyt na samochód czy kupno samochodu za gotówkę?

bmw

Powodów do zakupu nowego samochodu może być wiele, jednak to co popycha człowieka do wykonania takiego kroku, to przede wszystkim zmiana modelu na nowszy, mniej awaryjny, choć i tu można mieć pewne zastrzeżenia, co do tego stwierdzenia. Biorąc jednak pod uwagę tylko powody związane z ekonomią jazdy i komfortem, są one jak najbardziej słuszne i uprawniające do zakupu nowego samochodu. Jaką formę finansowania zakupu wybrać?

Zakup samochodu za gotówkę

Według statystyk aż ponad połowa polaków kupuje samochody za gotówkę, jednak tyczy się to tylko pojazdów używanych, których wartość nie przekracza dwudziestu tysięcy złotych. Wybór takiego rodzaju finansowania zakupu pojazdu niesie za sobą dwie główne korzyści.

Mianowicie nie ma dodatkowych opłat w postaci prowizji, odsetek czy ubezpieczeń, a transakcja przebiega szybko i sprawnie oraz ogranicza się do niezbędnego minimum. Ponadto od początku zakupu nie wisi nad kupującym widmo spłaty rat i ewentualnych konsekwencji w przypadku ich nieterminowych realizacji.

Kupno pojazdu za pomocą kredytu samochodowego

Finansowanie kupna auta za pomocą kredytu samochodowego to przede wszystkim pewne obostrzenia. Przede wszystkim jest to kredyt celowy, a więc nie może być wykorzystany do zakupu innego dobra jak tylko pojazd silnikowy. Skorzystanie z kredytu samochodowego to także zobowiązanie na kilka lub nawet kilkanaście lat, przez które trzeba spłacać miesięczne raty.

Ponadto niemożliwe jest wzięcie pożyczki na dwadzieścia tysięcy i oddanie takiej samej kwoty, gdyż na finalną wysokość kosztów wpływa oprocentowanie, odsetki oraz obowiązkowe ubezpieczenia.Poza tym od samego początku trzeba wiedzieć, że bank jest współwłaścicielem samochodu. Należy także posiadać odpowiednie fundusze na wkład własny.

Jaką formę finansowania wybrać?

Jeśli potencjalny kupiec posiada odłożoną gotówkę to warto jednak skorzystać z opcji zakupu bez brania kredytu. Najczęściej też na taką formę decydują się osoby, które nie mają możliwości skorzystania z oferty produktu bankowego.

Z drugiej strony dzięki kredytowi samochodowemu można rozłożyć płatność na raty i zachować płynność finansową. Poza tym wybierając opcję rat balonowych można zakupić znacznie lepsze auto na korzystnych warunkach kredytowania.

Kwestia wyboru odpowiedniej formy jednak zawsze zależy od klienta, jego indywidualnych możliwości i preferencji.