Rodzaje rat kredytu gotówkowego

kasa

Bez względu na to na jaki kredyt się zdecydujemy zaciągnięcie kredytu zawsze wiąże się z obowiązkiem spłacania go w wyznaczonych umowie ratach zgodnie z załączonym harmonogramem. Raty kredytu to comiesięczne koszty wynikające z pobrania kredytu i powinny być spłacane regularnie w terminie. Rodzaj rat zależy głównie od ich wartości, czyli spłacanych w danym miesiącu pieniędzy, a także od wysokości oraz rodzaju oprocentowaniem. W skład każdej raty kredytowej wchodzi rata kapitałowa, czyli spłacanie części pożyczonych pieniędzy, a także odsetki zależne od oprocentowania oraz marży banku, ubezpieczenia i wszystkich kosztów dodatkowych związanych z zaciągniętym kredytem.

Przed podpisaniem umowy każdy klient powinien podjąć decyzję, jakie raty będą dla niego najlepsze i najbardziej korzystne dla jego sytuacji finansowej.

Raty stałe

Pierwszy rodzaj rat to raty stałe w ich przypadku nie zmienia się ich wysokość przez cały okres spłacania kredytu, czyli rata cały czas jest taka sama. Wysokośc raty ściśle określona jest w harmonogramie spłat, a całość zadłużenia jest podzielona od razu na ilość miesięcy wraz z wyznaczeniem terminu ich spłat każdej raty.

Na początku spłacamy zdecydowanie więcej odsetek, więc sam pożyczony kapitał zostaje niewiele pomniejszony. Następnie wraz z dalszym spłacaniem kredytu, zmienia się stosunek raty kapitałowej i odsetek. Wówczas odsetki maleją, a spłacamy głównie kapitał, czyli pożyczone pieniądze.

Jeżeli zdecydujemy się na raty stałe płacimy więcej odsetek niż przy ratach malejących, z uwagi na to, że zadłużenie spłaca się później. A zatem kapitał jest oprocentowany znacznie dłużej niż w przypadku raty malejącej.

Raty stałe możemy spłacać w rosty sposób poprzez wybranie w banku internetowym zlecenie stałe, gdyż co miesiąc spłacamy dokładnie taką samą kwotę. Kredyt z ratami stałymi jest bardziej dostępny i łatwiejszy do wzięcia przez kredytobiorców. Nasza zdolność kredytowa jest określana na podstawie pierwszej raty, a ta w przypadku raty stałej jest o wiele mniejsza niż raty malejącej.

Raty malejące

Drugi rodzaj rat to oczywiście raty malejące . W tym przypadku wysokość odsetek ulega zmianie wraz z dalszym spłacaniem kredytu. Tutaj jednak najpierw spłacamy kapitał, a odsetki stanowią procent od tej raty kapitału. Z biegiem casu czyli wraz z każdym kolejnym miesiącem odsetki są coraz niższe, z uwagi na to, że zmniejsza się sam kapitał, który musimy Co więcej wartość spłacanego kapitału jest niezmienna przez cały okres umowy. Bez względu na to ile pozostało pożyczki, zawsze będzie to taka sama kwota jak na początku. Zmieniać się będzie jedynie wysokość odsetek, która jest zależna od pozostałej kwoty.