Na czym polega weryfikacja kredytobiorcy w banku detalicznym?

bilon

Przy składaniu wniosku kredytowego każdy kredytobiorca powinien przygotować się na ogólną ocenę zdolności kredytowej. Weryfikacja kredytobiorcy to często najtrudniejszy temat, nawet przy pozyskiwaniu niewielkiego zadłużenia. Większość klientów dużych instytucji finansowych chce otrzymać pieniądze szybko, ale bez odpowiedniej weryfikacji też proces może się niestety przedłużyć. Aby uniknąć problemów formalnych i czasowych warto zapoznać się z najważniejszymi czynnikami oceny wiarygodności kredytobiorcy. Dzięki termu zwiększysz szansę na udaną współpracę z popularnymi kredytodawcami.

Najważniejsze czynniki we wniosku kredytowym i w ramach weryfikacji kredytobiorcy
Składanie wniosku kredytowego odbywa się trzema drogami, a mianowicie telefoniczną, multimedialną i stacjonarną. Przyśpieszona weryfikacja kredytobiorcy występuje najczęściej po złożeniu dokumentów online. Najprościej pozyskać kredyt gotówkowy bezpośrednio z panelu rachunku osobistego. System od razu analizuje dochody i wydatki na poziomie gospodarstwa domowego, co pozwala na praktycznie natychmiastową wypłatę środków, bez zbędnych formalności. Standardowo kredytobiorców kwalifikuje się zgodnie z grupą ryzyka. Jeżeli posiadasz bardzo dobrą zdolność kredytową, wtedy otrzymujesz lepsze warunki spłaty. Czasami zdarza się, że odrzucenie wniosku następuje po przejrzeniu bazy w Biurze Informacji Kredytowej, czy raportów w Biurze Informacji Gospodarczej. Kredytobiorca nie może zalegać absolutnie z żadnymi spłatami pożyczek krótkoterminowych, długoterminowych, alimentów, zobowiązań pozabankowych związanych chociażby z opłatami za media. BIK odnosi się do zobowiązań w bankach i parabankach, a BIG do zobowiązań wobec innych, niekoniecznie finansowych instytucji. Negatywna historia kredytowa w dużym stopniu uniemożliwia wykorzystanie potencjału kredytów gotówkowych. Z tego powodu stała analiza zdolności kredytowej w gospodarstwie domowym jest po prostu konieczna. W przypadku dobrej zdolności kredytowej otrzymujesz szansę na negocjowanie oprocentowania, co jest bardzo przydatne, szczególnie przy pożyczkach dłuższych niż rok. Według aktualnych standardów wyznaczanych przez Komisję Nadzoru Finansowego maksymalna kwota obciążenia gospodarstwa domowego kredytem nie powinna wynosić powyżej 75% dochodu netto. To kwota i tak w dużym stopniu absurdalna. Racjonalne zadłużenie to mniej więcej 30% dochodów netto. Z tego wynika, że większy dochód to naturalnie wyższy potencjał zadłużenia.

Testowanie budżetu domowego przed zaciągnięciem kredytu gotówkowego
Kredytobiorca powinien dokładnie przetestować budżet domowy przed zaciągnięciem nawet najprostszego kredytu gotówkowego. Wielu klientów instytucji finansowych często nie bierze pod uwagi czynnika psychologicznego, motywacyjnego związanego ze spłatą rat. Przez dłuższy czas ograniczasz bowiem naturalny poziom konsumpcji, a to duża szkoda dla domowników. Warto dobierać taki poziom miesięcznych rat, który nie ograniczy po prostu normalnego funkcjonowania gospodarstwa domowego. W tym celu potrzebujesz przelewania części środków, np. na oddzielny rachunek oszczędnościowy. Taka strategia sprawdza się efektywnie przy zaciąganiu kredytów gotówkowych i hipotecznych (szczególnie).

Praca nad zdolnością kredytową daje pole do negocjacji
Weryfikacja kredytobiorcy jest obecnie praktycznie automatyczne, a pole do negocjacji uzyskują wyłącznie kredytobiorcy charakteryzujący się bardzo pozytywną zdolnością kredytową. W przeciwnym wypadku korzystasz wyłącznie z klasycznych ofert banków detalicznych.