Kredyt konsolidacyjny wybawienie czy pułapka

one

Kredyt konsolidacyjny to nic innego jak zamiana kilku miesięcznych rat kredytu na jedna większą z niższym oprocentowaniem. Jak się okazuje takie rozwiązanie może przynieść ogromną ulgę w domowym budżecie. Jednak jeżeli przeanalizujemy ofertę i przypatrzymy się głębiej okaże się, że w ostatecznym rozrachunku rozwiązanie to będzie zdecydowanie droższe.

Kredyt konsolidacyjny to sposób połączenia długów w jeden, w celu obniżenia wysokości comiesięcznych zobowiązań. Takiemu połączeniu mogą podlegać niemal wszystkie rodzaje kredytów bankowych począwszy od kart i kredytów ratalnych poprzez kredyty samochodowe, gotówkowe, a nawet odnawialne i mieszkaniowe. Jak się okazuje z konsolidacji powinniśmy jednak korzystać z dużą rozwagą ponieważ jak się okazuje największa zaleta tego kredytu może jednocześnie stać się największa jego wadą.

Dlaczego korzystamy z konsolidacji
Jak się okazuje zamiana kilku kredytów w jeden brzmi bardzo kusząco. Jeżeli jeszcze okaże się że wysokość raty tego kredytu będzie niższa od sumy wszystkich mniejszych kredytów jakie mieliśmy, z pewnością wielu z nas uległoby pokusie skorzystania z takiej oferty. Pamiętajmy jednak o tym, że obniżenie raty kredytu związana będzie jednocześnie z wydłużeniem spłaty kredytu. To właśnie stąd bierze się możliwość zmniejszenia nowej raty, a nie z niższego oprocentowania tak jak mogłoby się to wydawać. Jednak niektóre banki są w stanie zaproponować nam oprocentowanie nawet o dwa procent niższe.

Obniżenie rat w krótki terminie z pewnością będzie dla nas bardzo wygodnym rozwiązaniem. Jednak w całkowitym rozliczeniu zauważymy że przez wydłużenie okresu kredytowania suma kosztów będzie o wiele niższa. W przypadku kredytów konsolidacyjnych tak samo jak w przypadku innych kredytów banki pobierają prowizję za udzielenie nowego kredytu, a czasami również z przedterminową spłatę starego. Dodatkowymi kosztami w przypadku kredytów zabezpieczonych hipoteką będą również koszty związane z wyceną nieruchomości, notariuszem oraz wpisem do hipoteki.

Wyższe koszty kredytów konsolidacyjnych ponoszono dopiero na koniec, to zdecydowanie rozwiązanie dla osób które dopiero przewidują nadchodzące kłopoty finansowe, niż dla osób którym zależy tylko na obniżeniu odsetek. Z uwagi Nat warto pamiętać o tym, że konsolidacja to nie jedyny sposób na poradzenie sobie ze spłata kredytów. Jeżeli nasze problemy są przejściowe i wiemy że nie potrwają one długo lepiej dla nas będzie jeżeli przeprowadzimy z bankiem rozmowę o wyrażenie zgody na karencję w spłacie, bądź też wakacje kredytowe.

Jeżeli jednak jesteśmy świadomi tego, że nasze problemy ze spłatą kredytów mogą potrwać dłużej i będą miały one charakter trwały, a na konsolidację jest już za późno, pamiętajmy o tym, że możemy umówić się z bankiem na indywidualne negocjacje. Jeżeli nasza argumentacja zadowoli bank, ten z pewnością wyrazi zgodę na ugodę, która z pewnością pomoże nam w spłacie zadłużenia.